Sir Arthur Clarke Awards

The BIS organise and manage the Awards in conjunction with the Arthur C. Clarke Foundation.

The Sir Arthur Clarke Awards recognise and reward those individuals and teams that have made notable or outstanding achievements in, or contributions to, all British space activities. Known as ‘The Arthurs’, they have been presented annually since 2005.

Space Achievement – Industry/Project Team
The Goonhilly-6 Deep Space Antenna – Project team
Represented by Matt Cosby, Roisin Clear, Phil Crump and Paul Dodds

Space Achievement – Industry/Project Individual
Dr Alice Bunn, International Director, UK Space Agency

Space Achievement – Academic Study/Research
Cathryn Mitchell, Professor of Electronic & Electronic Engineering, Bath University

Space Achievement – Education and Outreach Team
The SunSpaceArt team led by Dr Helen Mason OBE with Sarah Bridgland, Geraldine Cox*, Clare Dudeney, Christabel Forbes*, Heather MacRae, Krishna Mooroogen*, Helen Schell, Sehar Sheikh*, Juie Shetye*, Dagny Kimberly Yousuf*, Alice White*, Emma Wride

Space Achievement – Education and Outreach – Individual
Dr Sheila Kanani

Space Achievement – Student
Aine O’Brien

Space Achievement – Media, broadcast and written
Joanna Durrant for her “Beautiful Universe” podcast.

Lifetime Achievement [Two awards made] –
Dr. Jan Wörner*, former DG of the European Space Agency and Prof. Richard Crowther, Chief Engineer, UK Space Agency

International Achievement [Finalists and Awardees selected by the Arthur C. Clarke Foundation Board]

Omran Al Sharaf and the Emirates Mars Mission team [Represented by His Excellency Mansour Abulhoul, United Arab Emirates Ambassador to the UK.]

Special Award
Lord David Willetts

*Awardees unable to attend the Award Ceremony

Space Achievement – Industry/Project Team
RemoveDEBRIS Team (Simon Fellowes & Prof. G. Aglietti, University of Surrey)
Represented by Prof Guglielmo Aglietti in NZ, collected by Prof Martin Unwin

Space Achievement – Industry/Project Individual
Dr Jonathan McDowell – Jonathan’s Space Report

Space Achievement – Academic Study/Research
The Queen’s University Belfast ‘Oumuamua’ Team
Represented by Prof Alan Fitzsimmons & Michele Bannister

Space Achievement – Education and Outreach Team

Space Rocks Team
Represented by Alexander Milas (Twin V) and Mark McCaughrean (ESA) + Anna Phoebe & Anil Sebastian

Space Achievement – Education and Outreach Individual
Helen Schell, Artist and Space Ambassador

Space Achievement – Student: Heidi Thiemann, UKSEDS

Space Achievement – Media, Broadcast and Written
Sue Nelson – Wally Funk’s Race For Space.

Lifetime Achievement
Professor Ken Pounds, University of Leicester
Represented, and collected by Dr. Ross Burgon

International Achievement
Dr. Alan Stern and the NASA New Horizons team

Special Award
Robert Hill, Northern Ireland Space Office and Space Adviser, Kx

Space Achievement – Industry/Project Team
Oxford Space Systems
Represented by: Manisha Kushwaha, Debbie Fellows and Matthew Dreaper

Space Achievement – Industry/Project Individual
Magali Vaissière

Space Achievement – Academic Study/Research
The UK Cassini-Huygens Team
Represented by: Prof John Zarnecki – Open University, Prof Andrew Coates – MSSL, University  College London, Prof. Carl Murray –Queen Mary University, Prof. Pat Irwin, Oxford University, Prof Geraint Jones – University College London and Dr. Leigh Fletcher – University of Leicester.

Space Achievement – Education and Outreach Team
The ESERO-UK Space Ambassadors
Represented by: Jo Richardson, Bryony Turford and Rachel Jackson
Supported by: Alex Brown and Tom Lyons

Space Achievement – Education and Outreach Individual
Vix Southgate – BIS and Vixen

Space Achievement – Student
Rob Garner – UKSEDS

Space Achievement – Media, broadcast and written
The BBC 2 ‘Astronauts – Do you have what it takes?’ Team
Represented by: Tom Coveney, Helen Thomas, Gilly Goshawk and Astronauts’ winner Suzie Imber

Lifetime Achievement
Richard Peckham – UKspace and Airbus DS

International Achievement
The SpaceX Falcon Team
Represented by Tom Ochinero, Senior Director, SpaceX

Special Lifetime Space Achievement
Piers Sellers (Posthumous) – NASA Astronaut
Represented by Isabel Sellers (Niece), Max Sellers(Nephew)

Space Achievement – Industry/Project Team (Large Project)
Airbus Defence & Space Gaia Team Represented by Andy Whitehouse, Andy Dyne

Space Achievement – Industry/Project Team (Small Projects)
Oxford Nanopore Technologies (ONT), Oxford Science Park.
Rrepresented by Tara Kent (ONT), David Waterman (ONT), Kristen John (NASA)

Space Achievement – Industry/Project Individual
Alan Bond, Co-Founder, Reaction Engines Ltd.
Represented by Mark Thomas, CEO of Reaction Engines Ltd

Space Achievement – Academic Study/Research
UK Gaia Science Team Cambs and Leics Universities
Represented by Prof Gerry Gilmore (Cambs)- Principal Investigator, Prof Martin Barstow (Leics) – Co-Investigator, Dr. Simon Hodgkin (Cambs), Dr. Gudrun Pebody (Cambs)

Space Achievement – Education and Outreach (Team)
Science Museum Cosmonauts Exhibition Team
Represented by Doug Millard, Natalia Sidlina and Alexandra Smirnova

Space Achievement – Education and Outreach (Individual)
Kathie Bowden, Institute for Environmental Analytics, Reading University and the UK Space Agency

Space Achievement – Student
The CranSpace Mars Flyby Team, School of Engineering, Cranfield University
Represented by William Blackler, Robert Sandford, Tiago Matos, Roland Albers

Space Achievement – Media (Broadcast & Written
Dallas Campbell – TV Presenter and Actor

Lifetime Space Achievement
Paul Flanagan – Secretary General, UKspace

International Space Achievement
Roy Gibson – First Director General, European Space Agency

Space Achievement – Industry/Project Team
The SSTL Galileo Team with Gary Lay and Elizabeth Rooney

Space Achievement – Industry/Project Individual
Dave Honess, Astro Pi

Space Achievement – Academic Study/Research
Dr. Harry Ward and the University of Glasgow LISA Pathfinder team

Space Achievement – Education and Outreach The UK Space Agency Principia Education Team of Jeremy Curtis, Libby Jackson and Susan Buckle

Space Achievement – Special Individual Outreach
Tim Peake, UK ESA Astronaut

Space Achievement – Individual Education
Mike Grocott, Space School Banbury

Space Achievement – Student
Joseph Dudley, UKSEDS

Space Achievement – Media, broadcast and written
David Shukman, BBC News

Space Achievement – Lifetime
Pat Norris, CGI

Space Achievement – International
The Global VSAT Forum (GVF), David Hartshorn, Secretary General

Space Achievement – Industry/Project Team
The Beagle 2 Team, Industry and Academia

Space Achievement – Industry/Project Individual
William Marshall, Planet Labs, San Francisco

Space Achievement – Academic Study/Research
The Stardust Team, University of Strathclyde

Space Achievement – Education and Outreach
The ESA Rosetta/Philae Outreach Team

Space Achievement – Student
The MSC Student Outreach Team, Kings College London

Space Achievement – Media, broadcast and written
Richard Hollingham, BBC Future

Space Achievement – Lifetime
Professor J.L. Culhane, Mullard Space Science Laboratories, UCL

Space Achievement – International
Dr. Burton I. Edelson (Posthumous)

Space Achievement – Industry/Project Team
The ESA/Industry Rosetta Team
Represented by:
Dr. Andrea Accomazzo, Rosetta Flight Director, ESOC, Darmstadt
Dr. Paolo Ferri, Head of Mission Operations, ESOC,  Darmstadt
Dr. Rainer Best, Rosetta Project Manager, Airbus DS, Friedrichshafen
Hans-Martin Hell, Rosetta Platform Manager, Airbus DS, Friedrichshafen
Rod Emery, Rosetta UK Platform Project Manager, Airbus DS, Stevenage
Phil McGoldrick, Rosetta UK Platform Engineering Manager, Airbus DS, Stevenage
Penny Irvine, Rosetta UK Platform System Engineer, Airbus DS, Stevenage
Dr. Stephan Ulamec, Philae Project Manager, DLR

Space Achievement – Industry/Project Individual
John Ellwood, Ex Project Manager, ESA for Cluster 2, ATV & Rosetta

Space Achievement – Academic Study/Research
Professor Louise Harra, The Mullard Space Science Laboratory, University College London

Space Achievement – Education and Outreach
Dr Lucie Green, Department of Space and Climate Physics, MSSL, University College London

Space Achievement – Student
The Cranspace Team
Idriss Sisaid, Enrique Garcia Bourne, Edward Anastassacos

Space Achievement- Media,broadcast & written
Sarah Barker and Tom Brisley, Arrow Media

Lifetime Achievement
Colin Pillinger (Posthumous), The Open University

International Achievement
James Lovelock, Author and proposer of The Gaia Hypothesis, UK

Space Achievement – Industry/Project Team
e2v, Chelmsford

Space Achievement – Industry/Project Individual
Paul Flanagan, Secretary General, UK Space

Space Achievement – Academic Study/Research
The Herschel-SPIRE Team, University of Cardiff led by Professor Matt Griffin

Space Achievement – Education and Outreach
Stuart Eves, Surrey Satellite Technology Limited

Space Achievement – Student
Rebecca Hayward, Hockerill Anglo European College

Space Achievement – Media (Broadcast & written)
Ben Gilliland, Cosm, Metro

Lifetime Achievement
Prof. Alan Wells, University of Leicester

International Achievement
Dr. Joseph N Pelton, Chairman of the Academic Committee of the International Association for the                                  Advancement of Space Safety

Best Space Activity – Industry/Project
NigeriaSat-2 Team,SSTL
Sponsored by INMARSAT

Best Space Activity – Academic Study/Research
Prof Ian Wright, Rosetta Ptolemy Team
Sponsored by UK Space Agency

Best Space Education and Outreach
Heather MacRae, Venture Thinking
Sponsored by The British Interplanetary Society

Best Space Education – Student Achievement
Charlotte Lucking, Strathclyde University
Presented by ESERO

Best Space Media – Broadcast and written
Richard Hollingham/Sue Nelson
, Space Boffins
Sponsored by Reaction Engines Ltd

Lifetime Achievement
Paul Money, Astronomer, writer and broadcaster
Sponsored by BROHP

International Achievement
Jean-Jacques Dordain, Director General, ESA
Sponsored by The Arthur C Clarke Foundation

Education and Outreach
Unlimited Theatre for ‘Mission to Mars’

Space Research
Advanced Space Concepts Lab, Strathclyde Uni

Commerce
Clyde Space

Media
Clive Horwood

Student
Chris Brunskill

International
David Thompson, CEO, Orbital Science Corp

Exceptional Achievement
Professor David Southwood, ESA

International
International Space University (ISU)

Inspiration
Anu Ojha

Team
QinetiQ ion propulsion team

Individual
Matt Griffin, Cardiff University

Film/TV/Radio Presentation
James May, “The Moon”

Space Reporting
Jonathan Amos, BBC News Online

Education
Becky Parker

Entrepreneur
David Williams, Avanti Communications

Outreach
EADS Astrium Team

Student
Áron Kidsi

Special
Roy Gibson

Education
Dr Chris Welch

Corporate/Team
Automated Transfer Vehicle Team –
John Ellwood: ATV project manager

Individual
Richard Garriott

Lifetime
Prof Fred Taylor – Oxford University

Space Reporting
BBC News Science Team,
Paul Rincon special citation

Student
David Boyce

TV/Radio Presentation
BBC Four’s ‘The Satellite Story’

Written Presentation
“Red Moon Rising” by Matthew Brzezinski

Inspiration
Lord Drayson

Special Award
Alistair Scott

Outreach
IAC Team – British Interplanetary Society

Corporate/Team
Mars Express Team; Project Manager Rudi Schmidt

Individual
Ian Taylor MP

Student
Alison Gibbings

Space Reporting
“Spaceflight” magazine –
Editor Clive Simpson

Education
Faulkes Telescope Project – Director Dr Paul Roche

Inspiration
Dr Piers Sellers – NASA Astronaut

Presentation, Film
In the Shadow of the Moon –
Director David Sington & Dr Christopher Riley

Presentation, TV & Radio
“Britain’s Space Race” – Martin Redfern and Heather Couper

Presentation, Written
Jane’s Spaceflight Directory –
Dr David A. Baker

Outreach
Dr Margaret Aderin-Pocock

Lifetime
Prof Sir Martin Sweeting – SSTL

Space Entrepreneur
Alan Bond
– Reaction Engines Ltd

Corporate/Team Achievement
The Mars Exploration Rovers Team

Individual
Steve Squyres for NASA’s MER Rovers

Space Reporting
Robin Scagell

Education
The International Space School Educational Trust

Inspiration
Sir Patrick Moore

Presentation, TV & Radio
The Sky At Night

Presentation, Written
Charles S. Cockell: ‘Space on Earth’

Outreach
Lord Sainsbury

Lifetime
Eric “Winkle” Brown

Special Award
Ray Bradbury


George Abbey Award
The Rocket Men Team for the Reliant Robin Space Shuttle for the BBC’s Top Gear

Corporate/Team
The UK Huygens Industry Team

Individual
Dr David Parker

Student
Sabrina Pottinger

Education
Alex Blackwood – Scottish Space School

Inspiration
Dr Michael Foale – NASA Astronaut

Presentation, TV & Radio
BBC TV ‘s ‘Space Race’

Presentation, Written
Alan Lawrie: ‘Saturn V’

Outreach
PPARC Communication Team

Lifetime
Reginald Turnill

Corporate
EADS Space – Inmarsat 4

Individual
Prof John Zarnecki

Student
Julia Tizard

Space Reporting
Dr David Whitehouse

Education
National Space Centre

Inspiration
George Scoon

Presentation, TV & Radio
Dr Christopher Riley, producer: Space Odyssey: Voyage To The Planets

Best Presentation, Written
David A. Hardy and Patrick Moore: Futures—50 Years in Space

Outreach
Prof Colin Pillinger

Special Award
British Interplanetary Society